I ovo treba znati: PRIPREMITE SE ZA BRANJE ZOHVE, NEVENA, MASLAČKA; MOGU BITI SPASONOSNI!

Priroda ima rješenje za sve, a najbolja opcija liečenja i prevencije je upravo ona koja dolazi iz prirode
Jačanje imuniteta je pripritet trenutno i na svaki mogući način je potrebno voditi računa da on ne bude narušen. Prvo i najvažnije pravilo u sezoni pandemije glasi, ostanite kod kuće ukoliko ste u mogućnosti. Drugo pravilo glasi, ojačajte imunutet maskimalno.
Uz jak organizam, ni jedan virus vam ne može ništa. Srećom, postoji veliki broj moćnih antivirusnih biljaka koje jačaju imunološki sistem, smanjuju upalu i bore se protiv infekcija.Antivirusne biljke, direktno napadaju patogene virusa i na kraju ih i uništavaju, ali djeluju i preventivno. Osim toga, imaju i niz drugih zdravstvenih pogodnosti na organizam.
Najbolje ih je kozumirati u vidu čaja.
Zohva
Ima dugu, bogatu istoriju upotrebe u ljekovite svrhe od strane mnogih kultura. Bori se protiv infekcija uključujući grip, herpes, virusne infekcije i bakterijske infekcije.
Studija objavljena u Časopisu za alternativnu i komplementarnu medicinu zaključila je da se zohva može koristiti kao prirodna antivirusna biljka protiv i njopsnijih virusa.
Bazga, zohva, baza, bazgovina, crna bazga, zovika, aptovina, bujad, aptika; neka su od narodnih imena biljke koja u proljeće zabijeli i snažno zamiriše kako bi nas pozvala na branje svojih ljekovitih cvjetova.
Bere se od sredine maja sredine jula i to samo potpuno zreli cvjetovi, od kojih se također lako može napraviti osvježavajući i u našem kraju omiljeni sirup. Uz poticaj za berbu ove ljekovite biljke koja je svima dostupna i upravo cvjeta u svim balkanskim prostorima, nudimo vam i nekoliko narodnih receptura. Podsjećamo da je zohva ili bazga u našim krajevima dobro poznata i cijenjena ljekovita biljka koja se vijekovima koristi u prirodnoj medicini. U posljednjih dvadeset godina naučna zajednica provodi istraživanja koja potvrđuju ta brojna ljekovita svojstva.
Najviše istraživanja bavilo se utjecajem bazge na liječenje simptoma gripe, prehlade, kašlja i sličnih bolesti. Rezultati nekoliko studija upućuju da je ekstrakt bazge usporediv s lijekovima kao što je Tamiflu kod liječenja gripe. Ljekovita bazga pomaže u brzom oporavku, a bez loših nuspojava.
Ljekovita svojstva bazge
Bazgu povezujemo najviše s bolestima respiratornog sustava. Bronhitis, astma, kašalj, gušenje u prsima, početni stadiji upale pluća, upale i infekcije grla… samo su neke od bolesti i stanja kojima pomaže njena ljekovitost. Koristi se kao biljni lijek za poticanje imunološkog sistema, a kao i većina bobičastih ljekovitih biljaka, izvor je antioksidansa. Bazga je blagi laksativ pa ju je preporučeno uzimati kod crijevnih i probavnih poremećaja, a ugodnog je okusa, što posebno cijene djeca. Njena diuretička svojstva gode radu naših bubrega i urinarnog trakta.Veliki je saveznik u sprečavanju gripe i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, bazga ima antivirusno i antimikrobno djelovanje. Korisna je kod astme i upale dišnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja, a u proljeće cvijet bazge možete koristiti kao sredstvo protiv peludnih alergija. Bazga sadrži i detoksikacijsko djelovanje i pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezdi. Ova biljka može pomoći i kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gdje je potrebno jače znojenje te liječi vodenu bolest. Bazga se koristi i u kremama protiv pjega i mrlja na koži.
Ne moramo otići u daleku prošlost da bismo saznali kako su još naše bake bazgom liječile gripu, prehladu, virozu, groznicu, začepljenja sinusa…Hipokrat je rekao da bazga obnavlja sve što dotakne.
RECEPTI:
Sirup (sok)
Svježi cvjetovi zohve (tek procvjetali, nikako precvjetali) otkinu se sa peteljke te potope u vodu. Na jedan litar prokuhane i ohlađene vode stavi se 20 cvjetova. Ostavi se da odstoji 24 sata. Procijedi se kroz gazu, a zatim se doda 700 g šećera, jedan limun i limuntus. To se ostavi da stoji još 24 sata. Potrebno je povremeno promiješati kako bi se šećer bolje rastopio. Nakon što je odstajalo, sipa se u flaše. Može da stoji do godinu dana, a ukoliko su cvjetovi ubrani u pravo vrijeme, sirup će biti kvalitetniji. Pije se razblažen.
Džem od bobica zohve
Potrebno je: 1 kg zrelog ploda zohve, 700 ml vode, 1 kg šećera, 1 kašika limunovog soka, 1 kašičica mljevenog cimeta
Plodove oprati i kuhati dok ne omekšaju, a zatim ispasirati (izgnječiti), potom procijediti. Vodu i šećer prokuhati, dodati procijeđeni sok od bobica i kuhati 45 minuta. Kada počne da se zgušnjava, dodati limunov sok i cimet i kratko prokuhati. Odmah sipati u tegle i dobro zatvoriti.
Slatki liker od zohve
Za 1 l likera potrebno je: 300 g bobica crne zohve, 300 g šećera, 1 kašičica limuntusa, 125 ml vode, 250 ml alkohola (96 odsto, iz apoteke)
Zohva se pomiješa sa šećerom i limuntusom i ostavi da odstoji tri sata. Sve zajedno se stavi da se kuha kratko dok ne počne da vri (ne smije vriti), nalije se voda i sipa u flašu. Doda se alkohol, a flaša zatvori i ostavi da odstoji na sunčanom mjestu sedam dana. Poslije toga liker se procijedi kroz gazu i naspe u flašu u kojoj će stajati.Pohovana zohva
Pripremi se masa za pohovanje: 7 kašika brašna, 1 dl piva, 2 žumanjka, snijeg od dva bjelanca i so. Umiješa se žumance, pivo, so i brašno, a potom doda snijeg od bjelanaca i so. Oprane i osušene cvijetove zohve uvaljati u brašno, a potom i u tjesto za pohovanje i spustiti u zagrijano ulje te lagano ispohovati. Ovo jelo se može jesti slano, ali ukoliko želimo možemo ga posuti šećerom u prahu ili u smjesu za pohovanje dodati dvije kašike šećera. Za četiri osobe uzeti osam cvjetova zohve.
MASLAČAK
Maslačak, Taraxacum officinale, je besplatna superhrana. Ova samonikla ljekovita biljka raste doslovno svuda i svima je na dohvat ruke. Svi su njeni djelovi upotrebljivi, a može se koristiti svjež za zeleni kašasti sok, salatu i pripremu jela (rižota, umaka ili tjestenina u kojima je zamjena za špinat). Sušimo ga za čaj, ili od njega radimo vino, džem i rakiju. Čak se i neotvoreni pupoljci mogu kiseliti kao kapare. Od maslačka se tako može dobiti cijela lepeza dijetetskih prehrambenih proizvoda – od salate do zimnice.
Popularizirali su ga kao ljekovitu biljku prvi Arapi još u 11. vijeku, a u 16. Vijeku su ga proglasili i službenim lijekom, diuretikom. Sadrži obilje vitamina A (u listovima ga ima i više nego mrkva) i C, potom magnezija, željeza, kalija, natrija i fosfora, ali i kramičnu kiselinu, pa se ne preporuča oboljelima od artritisa.
Kao sirup se koristi protiv kašlja i općenito za jačanje organizma. Korijen je blagi laksativ za liječenje zatvora i probavnih smetnji. Listovi su snažan diuretaik, s prednošću pred ostalim diureticima, jer sadrže puno kalija koji nadomješta onaj koji tijelo izgubi pojačanim mokrenjem. Kao jak diuretik maslačak potiče izbacivanje vode i metabolizam; pojačano rade jetra i druge žlijezde, pa se u probavni sustav luči više kiseline, više žuči i više sokova gušterače što pomaže probavu masne hrane.
VAŽNO UPOZORENJE: osoba koja je na terapiji lijekovima treba ga uzimati umjereno, jer zbog djelovanja na jetru i bubrege maslačak može omesti apsorpciju i djelovanje nekih lijekova. Također, kako razrjeđuje krv nemojte uzimati kuru maslačka ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi. Pripravci od maslačka mogu smanjiti nivo šećera u krvi pa se preporučaju kao dodatak prehrani šećernim bolesnicima.
Kad se beru listovi, cvjetovi i korijen
Cvjetovi se beru u razdoblju pune cvatnje (april i maj), za sunčanog suhog vremena oko podneva kad su sasvim otvoreni. Koriste se svježi, ili se od njih radi sirup, sok, džem, vino i rakija. Suše se za čaj.
Listovi se beru prije cvatnje maslačka (mart, april=. Koriste se svježi ili se na prozračnom sjenovitom mjestu suše za čaj. Prije stavljanja na sušenje trebaju se razdvojiti iz rozete svaki za sebe.
Korijen maslačka za sok i salatu vadi se u rano proljeće ili kasno ljeti, a u oktobru se vadi za sušenje. Vadi se oštrim nožićem, tako da se ne zareže korijen kako ne bi izgubio sok. Ako ga sušimo, iskopani korijen se očisti od nadzemnih dijelova i opere, pa se naniže na konac i objesi na toplo, sjenovito i prozračno mjesto. Korijen je prije cvjetanja slatkastog okusa, a nakon cvjetanja gorak. Dobro osušeni korijen je jako smežuran, sivo bijele boje, a kad ga prerežemo u sredini je žut.
RECEPTI
Sirup od maslačka
Ovaj sirup se može koristiti za zaslađivanje čaja ili ga se uzima na kašiku kao lijek, po želji uz dodatak soka limuna ili naranče. Pije se u proljeće kao sredstvo za jačanje i otklanjanje proljetnog umora, a cijele godine za smirivanje kašlja.
Čaj od sušenih listova maslačka
Recept: 2 dl vrele vode prelijemo preko 1 čajne kašike sušenih listova, te nakon 10-15 minuta procijedimo.
Koristi se kod hroničnih upala mokraćnog mjehura. Pije se 2-3 puta dnevno, najviše tokom dvije sedmice.Čaj od korijena maslačka
Recept: 1 čajna žlica smrvljenog sušenog korijena stavi se u mlaku vodu. Zagrije se do vrenja pa kuha još 10 minuta i procijedi.
Pije se dva do tri puta dnevno po šalicu, prije obroka, a koristi se za probavu i čišćenje jetre, potiče znojenje, odstranjuje otrovne tvari iz krvi i tijela, čisti sluznicu dišnih organa, koristan je kod povišenog kolesterola.
Sok od korjena maslačka
Recept: U sokovniku napravite sok od svježe iskopanog korijena maslačka i pijte ga svježeg. Uz korijen možete koristiti i listove.
Korijen utječe na sva izlučivanja iz tijela, naročito žuči, otklanja iz tijela otrovne tvari koje nas čine umornima, djeluje tako da osvježava i jača. Može se uzimati i pomiješan s malo mlijeka i medom ujutro natašte. Osim toga, možete u sokovnik dodati i mrkvu, jabuku i ciklu kako biste dobili bogati multivitaminski sok.
Ljekovita salata od listova i korijena
Recept: Svježe ubrane listove i korijene maslačka prije cvatnje dobro očistite i operite, nasjeckajte pa prelijte sokom limuna. Ostavite stajati 2-3 sata, pa dodajte maslinovo ulje i sitno sjeckan česan češnjaka.
U proljeće se ova salata koristi kao čistač krvi i organizma.
Džem od maslačka
Recept: U lonac stavimo 300 svježe sabranih cvjetnih glavica, prelijemo s 3 litre vode i stavimo kuhati na laganu vatru. Kad zakuha dodajte na kriške narezana 3 limuna i 3 naranče i kuhajte dalje miješajući dok se sve ne rastoči. Možete smjesu usitniti i sa štapnim mikserom. Sada dodajte 3 kg šećera i kuhajte još miješajući dok se šećer rastopi, pa ugustite smjesu dodajući otopljenu želatinu ili neki drugi pripravak za želiranje.
Ovaj džem se preporuča jesti za doručak, pogotovo osobama koje pate od anemije i tegoba jetre.
Med od maslačka
Recept: 300 cvjetova maslačka, 3 limuna, 2,5 l vode, 2,5 kg šećer
Način pripreme: U 2.5L vode sipati cvjetove maslačka i limunov sok, tu smjesu skuvati na tihoj vatri dva i po sata. Smjesu, potom procijediti kroz troslojnu gazu, dodati šećer i ponovo kuvati oko dva sata. Topao med sipati u tegle i odmah zatvoriti. Uzimati ujutru na prazan želudac jednu kašičicu.
Ehinacea
Sadrži eterična ulja, kao i fenolkarbonske kiseline i depsidne kiseline: kafenu, hlorogensku i dikafeoilhinu kiselinu; estre kafene ivinske kiseline, i ferulinske i vinske kiseline. Prisutni su i estri šećera i kafene kiseline – ehinakozidi; nezasićena, alifatična jedinjenja: amidi, izobutilamidi, polienske kiseline, a sadrži i vitamin C, bakar, gvožđe, jod, sumpor, kalijum…
Ehinacea je danas najpoznatija biljka antibiotskog i antivirusnog delovanja, pa se upotrebljava za jačanje imunog sistema kao jedan od jačih – delotvornijih imunostimulansa kojim pojačava, to jest podstiče, umnožavanje limfocita (belih krvnih zrnaca) i makrofaga (ćelija koje nastaju od monocita, a imaju citotoksičnu ili fagocitnu sposobnost)
Laboratorijska istraživanja potvrđuju veliku ljekovitost ehinacee u lečenju i abnormalnog rasta ćelija, tumora, leukemije i td.
Neven
Latice biljke neven, koriste se u medicinske svrhe sigurno od 12. vijeka, a vjerovatno i mnogo prije. Ova antivirusna biljka sadrži velike količine flavonoida – biljnih antioksidananata koji štite ćelije od oštećenja slobodnih radikala, a takođe se bori protiv virusa, upala i bakterija.Obično raste u vrtovima, a “divlji” se može naći uz putove i plotove. Može narasti između 20 i 60 centimetara u visinu. Ima dlakavu i razgranatu stabljiku s naizmjenično raspoređenim dlakavim listovima te plodovima koji su uvijeni prema unutra i različitih oblika.
Cvjetovi nevena skupljaju se tijekom lipnja, srpnja i kolovoza. Beremo ih tijekom sunčanog vremena te sušimo na toplom i prozračnome mjestu u hladu (radi očuvanja prirodne boje). Sušenje mora biti brzo, na temperaturi do 35 stupnjeva. Od osušenih cvjetova odvajaju se latice od čaške te se još dosušuju. Istodobno, od svježih cvjetova radi se ntinktura ili mast, a može i macerat. Listovi se beru rjeđe
Bijeli luk

Eksperimenti su pokazali da je bijeli luk ili specifična hemijska jedinjenja koja se nalaze u bijelom luku, vrlo efikasna u uništavanju mnogih mikroorganizama koji su odgovorni za neke od najčešćih i najređih infekcija, uključujući tuberkulozu, upalu pluća, infekcije grla i usta i herpes.
Mačija kandža
Svjetska zdravstvena organizacija je ovu biljku nazvala biljkom 21. vijeka i proglasila je najlekovitijom koja je otkrivena u posljednjih 300 godina.
Naime, u mačijoj kandži se nalaze odlični sastojci koji poboljšavaju imuni sistem, a i djeluje kao antioksidans.
Sladić
Jedan kineski časopis objavio je istraživanje kojim je potvrđeno antivirusno dejstvo korijena sladića zbog njegovog sadržaja triterpenoida. Druga publikacija iz 2010. godine bilježi antioksidativne efekte sladića i potvrđuje da uklanja slobodne radikale i ima imunostimulišuće efekte.
Sladić ili slatki korijen biljka je iz porodice mahunarki i jedna od najstarijih ljekovitih biljaka. Koristi se korijen biljke, koji je sladak i to čak 30 – 50 puta slađi od saharoze, a obično se dodaje kao zaslađivač u slatkiše i pića.
Lišće masline
Maslinov list
Ima antivirusna svojstva, pruža mogućnost uspješnog liječenja obične prehlade i opasnih virusa. Uspešno liječi još i kandidu, meningitis, upalu pluća, sindrom hroničnog umora, hepatitis B, malariju, gonoreju i tuberkulozu; takođe liječi infekcije zuba, uha i mokraćnih puteva i prirodan je tretman za herpes.
Istraživanja pokazuju da se ekstrakti maslinovog lista efikasno bore protiv brojnih mikroba koji izazivaju bolesti, uključujući neke viruse koji izazivaju grip i druge respiratorne infekcije.
Snažna jedinjenja koja se nalaze u maslinovom lišću uništavaju invazivne organizme i ne dozvoljavaju virusima da se umnožavaju i izazovu infekciju.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Ovaj korijen krije tajnu: Pet puta zdraviji od limuna, nema šta ne liječi!

Liječenje biljem – Šta je vitiligo i kako se liječi (PRIRODNI RECEPTI)

OVO JE NAJJAČI DOMAĆI LIJEK ZA PROSTATU: Svima je pomogao da se izliječe